***


NEW


The Accelerators are
MEGA STRONG!

If you are new to the Accelerators and are considering joining us, please see our Club Information (tab at the top of this page) for details about the club and how to join.

Look at our Team Calendar to see where we will be practicing everyday.

Hope to see you soon!


Our Sponsor:

{All hyperlinks on the Accelerators website should open in a new tab within your browser.  If you are having problems, check your pop-up settings.}


Real time, day to day updates are posted to Facebook.  Below are the three most recent posts:

 
This weekend's practice is at 9am Saturday (June 19) at Lippold Park (on Route 25 at the border of Batavia and North Aurora just north of Red Oak; the park entrance is at the intersection of Route 25 and Shagbark Dr...a little less than a half mile south of where Route 25 crosses the railroad tracks.) ... See MoreSee Less
The high school boys Sectional meets were last week. Here are the Accelerators that participated (* means state qualifier) IHSA 2A Boys Sectional Chicago De La Salle800m – 1st Ezra H* (Northside Prep)4x400m – 3rd Northside Prep (Ezra H)4x800m – 2nd Northside Prep* (Ezra H)IHSA 2A Boys Sectional Glenbard South400m – 3rd Joey S (Fenwick HS)800m – 5th Nathan M (FHS)IHSA 3A Boys Sectional Batavia400m – 19th Jacob C (Geneva HS)800m – 1st Tim A* (GHS)1600m – 2nd Micah W* (St Charles East), 6th Brady A (GHS)3200m – 1st Micah W* (SCE), 2nd Ben C* (GHS), 8th Dylan L (South Elgin), 13th Andy N (Batavia HS), 20th Nathan B (Marmion Acad), 21st Lucas C (MA)4x400m – 6th St Charles North (Bryce T), 7th Geneva (Brady A)4x800m – 4th Batavia (Felipe W), 6th St Charles North (Bryce T)High Jump – 3rd Aaron M (BHS)Triple Jump – 20th Ben L (GHS)IHSA 3A Boys Sectional Chicago Lane Tech4x400m – 2nd Oak Park River Forest* (Owen A)4x800m – 1st Oak Park River Forest* (Owen A)IHSA 3A Boys Sectional Hoffman Estates800m – 4th Jackson G (York HS), 23rd Hugo T (Glenbard North)1600m – 3rd Colin H (York)4x400m – 1st York* (Colin H), 14th Glenbard North (Hugo T)4x800m – 1st York* (Colin H), 7th Glenbard North (Hugo T) IHSA 3A Boys Sectional Naperville North1600m – 5th Roy L* (Downers Grove North)IHSA 3A Boys Sectional Rock Island100m – 24th Aiden H (West Aurora)1600m – 9th Nick H (Oswego East)3200m – 9th Sean H (WA)4x100m – 10th West Aurora (Aiden H)4x400m – 8th Oswego East (Nick H)4x800m – 1st West Aurora* (Seth K), 6th Oswego East (Nick H)Long Jump – 8th Brandon N (WA)Congratulations to all of the Accelerators that participated with school teams. ... See MoreSee Less
Congratulations to all of the Accelerators girls that participated last week at the IHSA State Track Meet.IHSA 1A Girls Track Meet400m – 18th Frankie C (IC Catholic Prep)1600m – 4th Carly M (ICCP)3200m – 4th Carly M (ICCP)4x100m – 19th IC Catholic Prep (Frankie C)Team – 25th IC Catholic PrepIHSA 2A Girls Track Meet800m – 10th Olivia K (Rosary HS)1600m – 6th Lianna S (RHS)3200m – 4th Lianna S (RHS)4x400m – 2nd Rosary (Lianna S)4x800m – 6th Rosary (Olivia K)Team – 3rd RosaryIHSA 3A Girls Track Meet100m – 24th Davinia W (Batavia HS)800m – 6th Audrey A (Glenbard West), 8th Elisabeth C (Benet Acad), 11th Katrina S (Batavia), 17th Camille B (Bartlett HS)1600m – 6th Katrina S (Batavia), 25th Madison Z (Oswego East)4x100m – 26th Batavia (Davinia W, Madison W)4x200m – 12th Batavia (Davinia W, Madison W)4x400m – 5th Glenbard West (Audrey A)4x800m – 10th St Charles East (Gia K), 11th Benet (Elisabeth C, Kelly A, Meaghan A), 12th Oswego East (Madison Z) Team – 16th Batavia, 22nd Glenbard West, 27th Bartlett, 45th St Charles East, 57th Benet, 65th Oswego East ... See MoreSee Less


2018 End of Season Party

2017 End of Season Party


2016 End of Season Party


2016-01-02 Group02

2015 End of Season Party

2014 End of Season Party

2014 End of Season Party


Checkout our new Practice Schedule!


Please read this letter about Low Iron in Distance Runners.


roadidlogo_color_horizontal_jpg


Comments are closed.